Sejmik – 2017
25 listopada w siedzibie Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy w Krakowie miał miejsce doroczny sejmik Spółdzielni Uczniowskich.
Program Sejmiku obejmował między innymi:
- Otwarcie Sejmiku i wystąpienia gości
- Wręczenie odznaczeń spółdzielczych oraz tytułu „Przyjaciel Spółdzielczości Uczniowskiej”
- Informacja na temat realizacji działań podejmowanych przez Fundację Rozwoju SU, Krajową Radę Spółdzielczą, Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy i inne instytucje w zakresie promocji i wspierania spółdzielczości uczniowskiej w Polsce w 2017 roku.
- Ogłoszenie wyników Konkursów:
- „Odkrywamy Spółdzielnie” – konkurs ogłoszony przez ZLSP
- „Na najlepszą Spółdzielnię Uczniowską w Kraju o Puchar Krajowej Rady Spółdzielczej”
Sejmik otworzyła Pani Anna Bulka – Prezes Fundacji Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej. Pani Ania przedstawiła program spotkania oraz powitała przybyłych gości.
Wśród gości znaleźli się między innymi:
- Pan Jerzy Jankowski – Przewodniczący Krajowej Rady Spółdzielczej.
- Pan Janusz Paszkowski – prezes zarządu Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy.
- przedstawiciele spółdzielczości dorosłych (między innymi Pani Kazimiera Wawro – Prezes Zarządu)
- przedstawiciele prasy spółdzielczej (w tym redaktor „Tęczy” - Pan Marcin Kwiecień)
- przedstawiciele Terenowych Rad Spółdzielni Uczniowskich
Po powitaniu gości Pani Ania oddała dalsze prowadzenie obrad w ręce przedstawicieli Spółdzielni Uczniowskiej „Rockefeller” z Krakowa.
Odczytano otrzymane listy od zaproszonych gości, którzy nie mogli osobiście wziąć udziału w obradach – na szczególną uwagę zasługuje tu list od Pani Elżbiety Rafalskiej – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej. Pani Minister stwierdziła, że spółdzielczość uczniowska może być znakomitą metodą w przekazywaniu uczniom wiedzy ekonomicznej, która w przyszłości pozwoli im na podejmowanie właściwych decyzji finansowych. Przypomniała też, że inicjatywy uczniowskie podejmowane w ramach SU wszczepiają idee solidarności społecznej, współpracy dla dobra otoczenia, społeczeństwa obywatelskiego oraz odpowiedzialności za innych.
Jako pierwszy z gości zabrał głos Pan Jerzy Jankowski. Stwierdził on, ze „spółdzielczość to fenomen”, ponieważ łączy w sobie 2 przeciwstawne cechy natury ludzkiej, a mianowicie:
- egoizm ekonomiczny, oraz
- wrażliwość na potrzeby innych.
Dalej stwierdził, ze młodzi ludzie nie chcą pracować w wielkich korporacjach, gdyż nie chcą być „cyborgami”.
Z kolei przedstawiciel Związku Lustracyjnego – Pan Paszkowski poinformował, że tydzień temu zakończył się Światowy kongres Spółdzielczości i że pytano na nim o polską spółdzielczość uczniowską.
Po przemówieniach wręczono odznaczenia i wyróżnienia. Na uwagę zasługuje, że odznakę „Przyjaciel Spółdzielczości Uczniowskiej” otrzymała Pani Agnieszka Mroszczak – Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Jordanowie.
Z kolei Pani Ania Bulka złożyła sprawozdanie z działań Fundacji podejmowanych w 2017 roku. Poinformowała o organizowanych kursach i konkursach oraz o podejmowanych działaniach w sprawie wyjaśnienia statusu spółdzielń uczniowskich i prowadzenia przez nich działalności.
Kolejnym punktem programu było ogłoszenie wyników konkursu: „Odkrywamy Spółdzielnie”. Celem tego konkursu było poinformowanie społeczności lokalnej o spółdzielniach na ich terenie oraz zachęcenie do bliższego kontaktu z nimi. Poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki. Najlepsze prace zostały opublikowane w specjalnym dodatku do Dziennika Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy. Znalazły się wśród nich:
- artykuł Anny Mironiuk „Blisko lokalnej społeczności” – prezentujący Bank Spółdzielczy w Jordanowie, oraz
- artykuł Doroty Bosowskiej „Wstęp do dojrzałej działalności” ukazujący Spółdzielnię Uczniowską „Szarotka” w Zespole Szkół im. ks. Piotra Dańkowskiego w Jordanowie.
Punktem, na który młodzi spółdzielcy najbardziej czekali było ogłoszenie wyników Konkursu na Najlepiej Pracującą Spółdzielnie Uczniowska w Kraju.
W kategorii spółdzielni działających ponad 3 lata wyniki przedstawiają się następująco:
- SU „Karmelka” z Gimnazjum nr 2 w Lubartowie
- SU „Szarotka” działająca w Zespole Szkół im. ks. Piotra Dańkowskiego w Jordanowie.
Karmelka „pobiła” Szarotkę większym procentem uspółdzielczenia. Trzeba będzie pomyśleć o nasileniu działań w tym zakresie.
W kategorii spółdzielni działających krócej niż 3 lata zwyciężyła SU „Vzór” z Zespołu Szkół Mechanicznych w Poznaniu.
Zwycięskie spółdzielnie otrzymały dyplomy, nagrody rzeczowe oraz zestawy książek o tematyce spółdzielczej.
Na zakończenie spotkania miała miejsce prezentacji kilku spółdzielni uczniowskich oraz ciekawy program artystyczny przedstawiony przez Spółdzielnię Uczniowską „Plastuś” z Choczni.
Przedstawiciele " Szarotki" na II Kongresie Spółdzielczości
W dniach 31 maja i 1 czerwca 2014 roku w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Krajowego Związku Rewizyjnego „Samopomoc Chłopska” w Warszawie – Miedzeszynie odbył się
II Kongres Spółdzielczości Uczniowskiej.
Delegatami spółdzielni uczniowskiej „Szarotka” z Jordanowa na Kongres byli:
- Dorota Bosowska – opiekun SU
- Patrycja Sulej – członek SU
- Grzegorz Szczudło – członek SU
- Karol Pęcek – członek SU
Kongres to doniosłe wydarzenie w historii ruchu spółdzielczego. Patronat nad Kongresem sprawowali:
- Ministerstwo Pracy i Polityki społecznej
- Krajowa Rada Spółdzielcza
- Fundacja Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej
Sponsorami byli między innymi:
- Krajowa Rada Spółdzielcza
- Akademia Rozwoju Ekonomii Społecznej
- Biuro Informacji Kredytowej, oraz
- Banki spółdzielcze (np. BS w Lubartowie) oraz spółdzielnie pracy (np. Muszynianka)
Pierwszy dzień Kongresu był dniem roboczym. Po otwarciu Kongresu przez Panią wiceprezes FRSU – Annę Bulkę nastąpił wybór Prezydium Kongresu oraz wybór Komisji Wniosków i Uchwał. Przewodniczącym II Kongresu został Dominik Gwóźdź – uczeń Technikum Ekonomicznego w Krakowie, a jednym z wiceprzewodniczących przedstawiciel naszej „Szarotki” Grzegorz Szczudło.
Po krótkiej przerwie odśpiewano hymny:
- Hymn Polski, oraz
- Hymn Spółdzielców
Nastąpiło powitanie gości, którymi byli między innymi:
- Kierownictwo Krajowej Rady Spółdzielczej w osobach Jerzego Jankowskiego oraz Stanisława Śledziewskiego.
- Małgorzata Barcińska – podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej
- Joanna Brzozowska – przedstawicielka Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy
Nie wszyscy zaproszeni goście dopisali – niektórzy przysłali tylko listy gratulacyjne tłumacząc swą nieobecność innymi ważnymi sprawami. Tak postąpił miedzy innymi marszałek sejmu – Pani Ewa Kopacz.
Wiceprzewodniczący Rady Fundacji SU Pan Wiesław Wójcik – rozpoczynając obrady przedstawił osiągnięcia spółdzielni uczniowskich, zaapelował aby zastanowić się nad nowymi problemami, jakie stoją przed młodymi spółdzielcami. Nawiązał do twórczości Janusza Korczaka, który twierdził: „Nie ma dzieci – są ludzie” – aby dorośli mogli coś naprawić powinni wysłuchać głosu dzieci.
Pani Małgorzata Barcińska stwierdziła, że w działaniu młodzieży leży przyszłość Polski i Europy.
Poinformowała zebranych, że w Programie Inicjatyw Obywatelskich – w priorytecie IV będzie poruszona problematyka spółdzielń uczniowskich.
Przedstawiciel Zarządu KRS – Pan Stanisław Śledziewski nawiązał do Międzynarodowej Konferencji SU i życzył delegatom owocnych obrad.
Referat programowy wygłosiła Pani wiceprezes FRSU – Anna Bulka. Powitała ona młodych spółdzielców ich opiekunów i instruktorów. Stwierdziła, że spółdzielnie uczniowskie są warsztatami, laboratorium przedsiębiorczości oraz szkołą przyjaźni. Przypomniała postać założycielki pierwszej SU w Polsce – Jadwigi Dziubińskiej. Przedstawiła również działania Fundacji Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej.
Głos zabrał również przedstawiciel Zarządu KRS – Pan Jerzy Jankowski, który z pasją i nie ukrywanym rozczarowaniem przedstawił losy projektu ustawy o spółdzielniach uczniowskich. Projekt ten był przedstawiany i odrzucany, Pan Jankowski prosił o potraktowanie tej ustawy na serio, przypomniał, ze spółdzielnia widzi nie tylko kapitał ale przede wszystkim człowieka i że spółdzielniom uczniowskim trzeba wreszcie nadać osobowość prawną – w przeciwnym wypadku wszystko będzie tylko improwizacją.
Jednym z ważnych punktów programu były prezentacje ukazujące działalność przykładowych spółdzielni uczniowskich. Swoją działalność prezentowały między innymi:
- SU „Ekonomik” z Ostrołęki
- SU „Rockeffeler” z Krakowa
- SU „Jutrzenka” ze Szkoły Podstawowej w Kobiórze
- SU „Plastuś” z Choczni
Po wystąpieniach gości i prezentacjach delegaci i ich opiekunowie wyjechali do Warszawy, gdzie organizatorzy umożliwili im zwiedzanie Zamku Królewskiego.
Równolegle z obradami odbywała się druga ważna impreza – Krajowy Finał III Edycji Olimpiady Wiedzy o Spółdzielczości. W pierwszym dniu odbyły się eliminacje pisemne.
W drugim dniu obrad (1 czerwca) na Kongres przybyło jeszcze dwóch ważnych gości:
- Prezes Krajowej Rady Spółdzielczej Alfred Domagalski, oraz
- Sekretarz Stanu w MEN – Tadeusz Sławiński.
Obrady rozpoczęły się o 9.00
Przedstawiona została prezentacja planu działań FRSU na lata 2014 – 2018 oraz prezentacja działań podejmowanych na rzecz wspierania rozwoju inicjatyw podejmowanych przez młodzież.
Odbyła się dyskusja w której poruszono problemy z jakimi borykają się spółdzielnie, przedstawiano wnioski zmierzające do poprawy stanu w tym zakresie.
Głos zabrała między innymi Pani Krystyna Wajdzik – dyrektorka szkoły podstawowej i gimnazjum w Suchej Beskidzkiej. Mówiła ona o działaniu SU na terenie powiatu suskiego.
Na zakończenie dyskusji wystąpili nasi delegaci: Patrycja i Karol.
Podziękowali oni organizatorom za zorganizowanie Kongresu, Fundacji Rozwoju SU za organizowanie konkursów, spółdzielniom dorosłych, które wspierają działania SU (jak np. Bank spółdzielczy w Jordanowie) za pomoc, wszystkim innym instytucjom, które pomagają młodym spółdzielcom za podejmowane w tym zakresie działania (szczególnie podziękowali dyrektorowi naszej szkoły – Panu Zbigniewowi Kołatowi oraz jego poprzednikom za to iż nie wpuścili do szkoły ajentów lecz umożliwiali i umożliwiają działanie gospodarcze młodzieży).
Zaapelowali do dyrektorów szkół, w których nie ma SU aby pozwolili młodzieży wykazać się inicjatywą, do spółdzielń dorosłych, aby udzielali młodym spółdzielcom pomocy.
Zaapelowali do FRSU, aby ta zwróciła się do MEN z prośbą aby przedstawiciele ministerstwa w rozmowach z kuratorami oświaty nagłaśniali problematykę SU, aby Ci z kolei zachęcali dyrektorów szkół do zakładania na swoim terenie spółdzielń uczniowskich miejsce sklepików prowadzonych przez ajentów.
Kończąc życzyli wszystkim spółdzielniom uczniowskim w Polsce sukcesów. Stwierdzili, iż „Mamy nadzieję, że po kongresie każda spółdzielnia będzie pracować jeszcze lepiej, niż do tej pory i że na kolejnych konkursach jury będzie miało coraz większe kłopoty z wytypowaniem najlepszych”. Uczestnikom Finału ustnego olimpiady życzyli sukcesów.
Następnie odbył się finał ustny Olimpiady. Uczestniczyło w nim 6 uczniów. Odpowiadali oni na pytania dotyczące szeroko rozumianej problematyki spółdzielczej.
Na zakończenie odbyło się wręczenie odznaczeń opiekunom i instruktorom SU.
Odznaczenie „Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego” otrzymało kilku opiekunów SU i innych działaczy spółdzielczych – z naszego terenu odznaczenie otrzymała Pani Krystyna Wajdzik - dyrektorka szkoły podstawowej i gimnazjum w Suchej Beskidzkiej.
Natomiast Medal Komisji Narodowej otrzymały – Pani Elżbieta Paleczna i Pani Bogumiła Stokłosa.
Odznakę „Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego” wręczał Pan Alfred Domagalski, a Medal Komisji Edukacji Narodowej przedstawiciel MEN Pan Tadeusz Sławiński.
Wręczono również nagrody uczestnikom olimpiady. Za miejsca w czołówce były to głównie tablety. Za zajęcie I miejsca KRS ufundowała dodatkowo nagrodę w postaci wyjazdu na międzynarodową konferencję spółdzielczą dla uczestniczki olimpiady i jej opiekuna.
Przedstawiciel MEN – Pan Tadeusz Sławiński stwierdził, że będzie się starał o nadanie Olimpiadzie statusu olimpiady przedmiotowej. Poinformował również zgromadzonych, że aktualnie MEN sprawdza projekt statutu SU pod względem formalno prawnym.
Na zakończenie Kongresu wystąpił prezes FRSU – Pan Michał Zaręba, który podziękował wszystkim zaangażowanym z zorganizowanie kongresu, prezydium kongresu i wszystkim którzy prezentowali swoje osiągnięcia.
Oczywiście w obydwa dni Kongresu obradom towarzyszyli przedstawiciele mediów: prasy, radia i telewizji.
Wywiadu o działalności naszej spółdzielni udzielił Karol Pęcek- ukazał się on w telewizji regionalnej.
Dorota Bosowska
Spółdzielnia Uczniowska „Szarotka” z Chrobaczego najlepsza w kraju!!!
6 października 2012 roku, w auli Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie odbyło się ogłoszenie wyników konkursu
o Puchar Krajowej Rady Spółdzielczej dla przodującej spółdzielni uczniowskiej w kraju.
Uroczystość rozpoczął zespół Cantita, odśpiewując Hymnu Spółdzielców.
Następnie głos zabrał prezes Fundacji Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej Pan Michał Zaremba. Pan prezes powitał przedstawicieli wszystkich spółdzielni uczniowskich oraz gości w osobach przewodniczącego(Mieczysław Kozłowski) oraz wiceprzewodniczącego(Wiesław Wójcik) Fundacji, przedstawicieli Rad Spółdzielczych oraz Krakowskiego Banku Spółdzielczego.
W swoim przemówieniu, przewodniczący RS przypomniał m.in. o tym, że rok 2012 jest Międzynarodowym Rokiem Spółdzielczości. Wspomniał też o tym, że w Polsce działa ok. 7 tys. spółdzielni uczniowskich oraz powiedział o jubileuszu XX-lecia powstania Fundacji RSU.
W kolejnym punkcie programu przyznano odznaczenia KRS dla opiekunów SU, po czym nastąpiło wyczekiwane ogłoszenie wyników konkursu.
W tym roku o Puchar KRS ubiegało się 217 spółdzielni uczniowskich z całego kraju. 16 spółdzielni zakwalifikowano do szczebla centralnego, w tym było to 9 spółdzielni ze szkół podstawowych i gimnazjów oraz 7 ze szkół ponadgimnazjalnych. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce ex aequo zajęły 3 spółdzielnie, w tym Spółdzielnia Uczniowska Szarotka działająca w Zespole Szkół im. bł. ks. Piotra Dańkowskiego
w Jordanowie.
Nasza radość była (i jest!) wielka! Z przyjemnością odebrałyśmy Puchar KRS oraz nagrodę
w postaci projektora multimedialnego. Na koniec uroczystości wysłuchaliśmy koncertu zespołu Cantita i zjedliśmy pyszny obiad.
Warto działać!
Opiekunki SU „Szarotka”.