AKTUALNOŚCI

Wywiad 4. NATALIA

Skąd się biorą mity na temat szkoły, jakie są fakty? Czego się nigdy nie zapomina? Cała prawda o uczniu i szkole w wywiadzie przeprowadzonym z absolwentką technikum architektury krajobrazu.

1. Jaką drogę po ukończeniu technikum wybrałaś, czym się zajmujesz?

Obecnie jestem na III roku Architektury Krajobrazu na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Podczas studiów odbyłam praktyki w biurze architektonicznym, zrobiłam wiele projektów, a obecnie rozpoczynam pisanie pracy inżynierskiej.

2. Jakie możliwości daje ukończenie technikum - w odróżnieniu od np. szkoły zawodowej czy ogólniaka? Po prostu dla jakiego ucznia jest technikum?

Technikum pozwoliło mi zdać maturę i egzamin zawodowy na wysokim poziomie. Dzięki praktykom zawodowym zdobyłam doświadczenie, a różnorodność przedmiotów zawodowych sprawiła, że bez problemu odnalazłam się na studiach. Przez te 4 lata w technikum nauczyłam się wielu zagadnień, które mogłam wykorzystać w dalszej edukacji. Technikum w odróżnieniu od szkoły zawodowej i ogólniaka daje tytuł technika. W przypadku mojego kierunku był to: technik architektury krajobrazu, ogrodnik szkółkarz, ogrodnik terenów zieleni, chirurg pielęgnacji drzew. Ponadto dzięki dobremu przygotowaniu i wysokiemu poziomowi nauczania w ZSPD, mogłam już przed rozpoczęciem studiów mieć jakieś osiągnięcia w dziedzinie Architektury Krajobrazu. ZSPD pozwoliło mi na uczestniczenie w okręgowych eliminacjach Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych i uzyskanie w 2011 roku V miejsca w bloku Architektura Krajobrazu.

3. Jakie jest Twoje zdanie na temat krążącej wśród młodzieży opinii, że uczniowie naszej szkoły nie mają łatwo?

Myślę, że opinia ta jest błędna, co prawda ZSPD reprezentuje wysoki poziom nauczania, ale jeśli chodzi o zdanie z klasy do klasy, to trzeba było się naprawdę bardzo postarać, aby nie przejść. Dużym ułatwieniem w uzyskaniu pozytywnej oceny końcowej, dla osób słabiej się uczących, był punktowy system ocen.

4. Co dała Ci nasza szkoła?

Technikum dało mi bardzo wiele, przede wszystkim dobrze zdałam maturę i egzamin zawodowy. Moje studia wybrałam m.in. dzięki wycieczkom organizowanym przez technikum, które pozwoliły mi na porównanie ze sobą pobliskich uczelni i jestem niezmiernie zadowolona z dokonanego przeze mnie wyboru. Warto wspomnieć również, że aby dostać się na ten kierunek musiałam, oprócz selekcji średniej z matury, zdać egzamin z rysunku odręcznego, do którego po części przygotowały mnie zajęcia obowiązkowe i dodatkowe w ZSPD.

5. Co wspominasz najlepiej z czterech lat nauki w technikum?

Z tych czterech lat spędzonych w technikum najlepiej wspominam uczniów i nauczycieli, których mogłam tam poznać. Miło wspominam również czasy, jak zawsze przed świętami, czy to Bożego Narodzenia, czy Wielkanocy lub dniem Wszystkich Świętych przygotowywaliśmy różne ozdoby, wieńce, stroiki itp. Był to czas, kiedy każdy z nas mógł się zintegrować z klasą, ale także rozwinąć się artystycznie. Wielkim atutem nauki w ZSPD była jej lokalizacja, mimo iż szkoła jest nieco oddalona od centrum, to miało to swoje plusy. Często na przerwach spędzaliśmy czas przed budynkami technikum, na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku, na WF-ie biegaliśmy do pobliskiego lasku, a w trakcie nauki podziwialiśmy efekty naszej pracy z praktyk. Podsumowując, zawsze gdy ktoś pyta mnie, czy nie żałuję dodatkowego roku spędzonego w technikum, odpowiadam NIE. Myślę, że odpowiedź ta sama mówi za siebie :)

Na pytania odpowiadała NATALIA JANIAK, absolwentka technikum architektury krajobrazu

 

powrót do listy aktualności