STREFA UCZNIA

WŁOCHY - WENECJA, RIMINI, RZYM i WATYKAN: 9 – 14. 09. 2019

WŁOCHY - WENECJA, RIMINI, RZYM i WATYKAN: 9 – 14. 09. 2019

 

Podobno wszystkie dogi prowadzą do Rzymu. Przekonali się o tym uczniowie klas maturalnych z ZSPD w Jordanowie, którzy chcieli leżeć na plaży. Pewnego dnia patrzą, a tu Rzym, proszę państwa. Wieczne Miasto, wiecznie pełne turystów z całego świata. Możemy się zastanawiać, cóż to znaczy, że „wszystkie drogi”? Chodzi przede wszystkim o drogi kulturowe prowadzące ze starożytnej Grecję poprzez Rzym do całej Europy. To do starożytnych odwołujemy się raz za razem, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Wreszcie to z nowożytnego Rzymu, czy też szerzej – z nowożytnej Italii przyszedł renesans i barok, stamtąd przybyli nad Wisłę uczeni, architekci, artyści, którymi tak lubili się otaczać polscy królowie i magnaci. Nie można też zapomnieć o lodach włoskich…

Do Wiecznego Miasta dzielni uczniowie klasy 4 TE i 4 TOT z przyległościami dotarli wraz z opiekunami Dorotą Bosowską, Agnieszką Sobytkowską-Rapacz i Markiem Tuptą przez Wenecję i Rimini.

W Wenecji spędzamy 9 godzin, w tym 3 godziny na wodach laguny, podziwiając z wody zabudowę i zabytki kilku weneckich wysp. Oglądamy bazylikę św. Marka od środka oraz Pałac Dożów z wierzchu, dochodząc do słynnego mostu Rialto na Canal Grande.

Rzym zwiedzamy z panią przewodniczką, która w ciągu dwóch dni w bardzo interesujący sposób zapoznała nas z Rzymem starożytnym, nowożytnym oraz z Watykanem, Stolicą Apostolską (najmniejszym państwem na świecie: 0,44 km²). Maturzyści zobaczyli m.in. ruiny Forum Romanum, Koloseum, Palatyn, wspaniały Panteon, Piazza Navona, Plac Wenecki i Hiszpański ze słynnymi schodami, niemniej słynną fontannę di Trevi. W Watykanie natomiast zwiedzili część Muzeów Watykańskich poświęconą głównie rzeźbie starożytnej, Kaplicę Sykstyńską ze wspaniałymi freskami Michała Anioła, a także Bazylikę i Św. Piotra z Pietą tegoż Michała i innymi dziełami sztuki oraz grobem Jana Pawła II.

A teraz nie pozostaje nic innego, tylko dobrze przygotować się do egzaminów maturalnych.

 

Ryszard Bosowski

 

powrót do listy aktualności