AKTUALNOŚCI

Wizyta zawodoznawcza uczniów technikum architektury krajobrazu we Wrocławiu


    Uczniowie Zespołu Szkół  im. bł. ks. Piotra Dańkowskiego w Jordanowie, uczący się  w  klasach: IV, III, II i I technikum architektury krajobrazu, uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Wrocławia, zorganizowanej w ramach projektu unijnego „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”.
    Pierwszego dnia zwiedzili zamek w Książu, siedzibę dynastii Hochbergów, trzeci co do wielkości obiekt zamkowy w Polsce, którego początki sięgają XIII wieku. Zamek był wielokrotnie przebudowywany, ostatni raz podczas II wojny światowej, kiedy to powstały pod nim dwupoziomowe tunele w ramach operacji „Riese”, prowadzonej przez Niemców. Cały obiekt kryje wiele tajemnic i zagadek historycznych, dodatkowo zatopiony jest w przepięknym parku, będącym częścią  Książańskiego Parku Krajobrazowego. Różnorodność przyrody zachwyca, można tu zobaczyć między innymi: cis Bolko, lipowe i bukowe aleje, stare okazy różaneczników oraz muflony, czyli kozice spacerujące po parku.
    Kolejnego dnia uczniowie odwiedzili Wrocławski Ogród Botaniczny, gdzie odbył się wykład na temat zastosowania metody in vitro w rozmnażaniu roślin nie tylko komercyjnych, ale również roślin rzadkich i ginących. Uczniowie nie zrezygnowali ze spaceru po kolekcjach roślin w Ogrodzie, nawet pomimo padającego deszczu. Po południu udali się do parku Szczytnickiego, którego fragment wykonano w stylu japońskim i tam mogli poznać niektóre tajniki japońskiej sztuki komponowania ogrodów.
    Ostatniego dnia miała miejsce wizyta w Arboretum – to Ośrodek Badań Dendrologicznych Uniwersytetu Przyrodniczego w Pawłowicach (dzielnica Wrocławia). Kolekcja drzew i krzewów tam zgromadzona obejmuje gatunki rodzime oraz egzotyczne introdukowane, które na terenie parku doskonale się zaaklimatyzowały.
    Niewątpliwie taki sposób uczenia się jest najlepszym z możliwych, o czym przekonali się uczestnicy wyjazdu, przyszli architekci krajobrazu.
Justyna Górka

\"DSC00069\"

\"dsc00045\"

\"dsc00036\"

\"dsc00022\"

powrót do listy aktualności