STREFA UCZNIA

Tradycje wiejskich wesel – nie pozwolimy o nich zapomnieć!

Wśród tegorocznych maturzystów niepróżno szukać wsparcia, jeśli chodzi o różnego rodzaju inicjatywy społeczne!!! 

Z dużym zaangażowaniem, godną podziwu odwagą i sporą dawką dobrego humoru nasi czwartoklasiści wzięli udział w projekcie, o którym niedawno Was informowaliśmy… Zobaczcie na rezultaty!!! Niech ta aktywność najstarszych uczniów będzie wzorem dla młodszych kolegów!

G R A T U L U J E M Y Kasi, Martynie, Patrycji, Ewelinie, Klaudii, Gabrysi oraz Bartkowi B., Bartkowi P., Michałowi i Pawłowi. Jesteście NIESAMOWICI!!! / T.Białoń/

Tradycje wiejskich wesel – nie pozwolimy o nich zapomnieć!

Amatorski film, który został oddany do Państwa dyspozycji jest próbą zachowania przed zapomnieniem tradycji wiejskich wesel sprzed kilkudziesięciu lat. Realizacja filmu była od lat wielkim marzeniem pań zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gospodyń „Sidzinianki” w Sidzinie, które w tym roku – w roku, w którym grupa obchodzi XX-lecie swojego istnienia, udało się zrealizować.

Nagranie filmu to kolejne z przedsięwzięć podjętych przez Stowarzyszenie Gospodyń „Sidzinianki” w Sidzinie w celu ocalenia od zapomnienia elementów naszej kultury. Mając w pamięci żywe przejawy obrzędowości weselnej jako elementu naszej kultury i rodzimej tradycji, a równocześnie zdając sobie sprawę z przemian jakie dokonały się na przestrzeni dziesięcioleci także w tej dziedzinie życia społecznego, członkinie Stowarzyszenia wystąpiły z inicjatywą odtworzenia i utrwalenia na nośniku pamięci poszczególnych elementów obrzędu wiejskiego wesela sprzed kilkudziesięciu lat.

Podjęte działania miały na celu zachowanie od zapomnienia tego, jak wyglądały przygotowania i samo wesele za czasów naszych rodziców, dziadków i pradziadków poprzez odtworzenie symboliki rytuałów, obrzędów i zwyczajów  związanych tak ze ślubem jak i  weselem czy też tzw. „przewozinami”.

Zdjęcia do filmu zostały wykonane w sidzińskim kościele parafialnym oraz w udekorowanym zgodnie z dawnymi zwyczajami Skansenie w Sidzinie-Muzeum Kultury Ludowej, który z zabytkowymi wnętrzami i pięknymi plenerami stanowi namiastkę dawnej wsi. Członkinie Stowarzyszenia zadbały o rekwizyty, kulinaria i wszelkie inne akcesoria, a wszystko to po to,  by jak najwierniej oddać klimat dawnego wesela.

Realizacja pomysłu nie byłaby możliwa bez udziału wspaniałej młodzieży – uczniów Zespołu Szkół im. bł. ks. Piotra Dańkowskiego w Jordanowie (z klasy IV technikum ekonomicznego, klasy IV technikum budowlanego i klasy IV technikum obsługi turystycznej) , którzy wcielili się w role kluczowych bohaterów. W ten sposób przekonaliśmy się o tym, że uczniowie z jordanowskiego technikum to również wspaniali i zaangażowani artyści.

Nie można nie docenić udziału młodszych i starszych mieszkańców Sidziny, którzy poświęcając swój wolny czas, dołożyli swoją cegiełkę do podjętej próby zachowywania tradycji. Warto podkreślić, że w działanie zaangażowały się liczne małżeństwa i rodziny z dziećmi.

Swój cenny wkład wnieśli także sponsorzy i inni „cisi pomocnicy”, którym należą się serdeczne podziękowania.

„Sidzińskie wesele…” to amatorski film, który został zrealizowany w ramach konkursu ofert na realizację zadań publicznych Gminy Bystra-Sidzina w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w Gminie Bystra-Sidzina w roku 2021. To wsparcie umożliwiło realizację przedsięwzięcia, dlatego w sposób szczególny należą się za nie podziękowania.

 

To, że podczas „sidzińskiego wesela” na ślubnym kobiercu stanęli ze sobą pochodząca z Bystrej Podhalańskiej panna młoda oraz pan młody – również bystrzanin, to jedno. Fakt, że pewnego środowego popołudnia bardzo, ale to bardzo bezczelny kamerzysta kazał  gościom weselnym dziesięć razy wchodzić i wychodzić z kościoła żeby nagrać film, jak to komentował przypadkowy przechodzień, to drugie…

powrót do listy aktualności