Aktualności

Szkolne warsztaty na temat tolerancji

Szkolne warsztaty na temat tolerancji

Poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych – TOLERANCJA. Brzmi jak najprostsza na świecie sprawa, co więcej – każdy zapytany odpowie, że jest tolerancyjny. Tymczasem, gdyby przeanalizować nasze zachowania, reakcje i myśli, okaże się, że oceniamy ludzi na podstawie wyglądu, ubioru, stylu życia. To rodzi wrogość, prowadzi do szyderstw, śmiechu, wykluczenia. Jeśli dodamy do tego takie powody nietolerancji jak wiek, wyznanie, rasę, niepełnosprawność, to okaże się, że niewielu ludzi tolerujemy, a większość z nich oceniamy, dyskryminujemy, potępiamy. Często tę wrogość pielęgnujemy, uznając, że mamy rację. INNY jest obcy, INNY jest nieznany, dlatego uznajemy go za gorszego.

Jaka jest zatem recepta na nietolerancję? Prosta – wystarczy pomyśleć, że dla wielu osób też jesteśmy INNI. I z pewnością nie chcielibyśmy spotkać się z wrogością lub pogardą.

powrót do listy aktualności