Aktualności

Odeszła Stanisława Morończyk… - wspomnienie

Odeszła Stanisława Morończyk… - wspomnienie

STANISŁAWA MOROŃCZYK urodziła się 4 września 1920 r. w Brzeszczach. Tam uczyła się w szkole powszechnej. Wstąpiła wówczas do żeńskiej drużyny harcerskiej im. Emilii Plater. Naukę kontynuowała w Bielsku, a później w Rybniku, gdzie w Liceum Sióstr Urszulanek Gospodarstwa Domowego zdała maturę. Edukację przerwała wojna. 

W czasie okupacji Stanisława Morończyk działała w konspiracji. Pomagała więźniom niemieckiego obozu Auschwitz. Dostarczała im żywność, lekarstwa, a także pośredniczyła w przekazywaniu korespondencji. W 1943 r. wstąpiła do Armii Krajowej.

Stanisława Morończyk mówiła w rozmowie z publicznym Radiem Kraków, że tę skrajnie niebezpieczną działalność podejmowała z poczucia obowiązku i przeświadczenia, iż w "Polsce nikt nie może być głodny".

 

Z narażeniem życia dostarczała chleb więźniom pracującym na stawach w Brzeszczach. "Trzeba było mieć oczy dookoła głowy. Za każdym razem człowiek uważał, bardzo się bałyśmy. Byłam na terenie obozu, mogłam być w każdej chwili zastrzelona. Ale to był obopólny strach. Tylko że ja jeszcze mogłam uciec, a ten więzień już tam był" - wspominała.

 

Po wojnie pracowała w szkołach o profilu rolniczym, m.in. w Jaszczurowej, Nawojowej i JORDANOWIE (jako wychowawca internatu). Ukończyła pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim. Po przejściu na emeryturę wróciła do Brzeszcz. Uczyła w miejscowej szkole podstawowej im. Więźniów Oświęcimia, a także prowadziła bibliotekę w górniczej szkole Zawodowej.

 

W 2007 r. prezydent Lech Kaczyński za bohaterską postawę w czasie wojny odznaczył Stanisławę Morończyk Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Była także uhonorowana Krzyżem Armii Krajowej, Złotym Krzyżem Zasługi i Złotą Odznaką Nauczycielstwa.

Jej biogram znalazł się w książce „LUDZIE DOBREJ WOLI”, poświęconej mieszkańcom Ziemi Oświęcimskiej, niosącym pomoc więźniom KL Auschwitz.

powrót do listy aktualności