AKTUALNOŚCI

Obchody 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

W piątek 26. września uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć o Polskim Państwie Podziemnym. Spektakl poetycko-muzyczny zatytułowany Mój kraj szczęśliwy… My z niego wszyscy… przeniósł zebranych w pamiętne czasy. Dopełnieniem uroczystości była prelekcja polonisty, profesora Jerzego Semscha, który przybliżył uczniom temat ruchu oporu podczas II wojny światowej.

Spektakl otworzyła antywojenna piosenka z roku 1960. skomponowana przez Pete’a Seegera Where have all the flowers gone?, czyli Gdzie są kwiaty z tamtych lat? Pierwsza część spektaklu odsłoniła atmosferę czasów okupacji. Dominowały w niej wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz tzw. zakazane piosenki: Pałacyk Michla, Deszcz Jesienny; wyrecytowano także pieśń Polski Podziemnej Mała dziewczynka z AK.

W drugiej części spektaklu nawiązano do wszelkich powojennych aktów niepodległościowych, aż po 1989 rok. Usłyszeć można było poezję Wisławy Szymborskiej oraz znamienną dla podziemia antykomunistycznego piosenkę Mury Jacka Karczmarskiego. Wymownie zabrzmiały także słowa Jana Pawła II dotyczące zachowania i pielęgnowania przez rodaków polskiego dziedzictwa narodowego. Zwieńczeniem spektaklu było perfekcyjne wykonanie przez Ulę Kozak Tanga na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos.

Uczniowie doskonale wcielili się w role młodych z pokolenia Kolumbów i innych walczących później pokoleń. Wspaniały wokal i recytacje oraz przepiękna stylizacja wojenna młodych artystów pozwoliły zgromadzonym przenieść się w owe czasy. Po spektaklu zgromadzona młodzież słuchała w skupieniu profesora Semscha, który opowiadał o okupacji na ziemi jordanowskiej i w okolicy oraz o ruchu oporu, także na ziemiach wschodnich.  

 

Serdeczne podziękowania za solidną pracę i serce w nią włożone dla artystek z klasy pierwszej: Uli Kozak i Patrycji Handzel oraz dla artystów z klasy drugiej: Pauliny Pacygi, Kasi Wójciak, Patrycji Kulki, Angielki Kamińskiej, Natalii Nowak, Krzysztofa Mirka i Dawida Lichoty.

FILM:

  FOTO GALERIA:

2 

 

powrót do listy aktualności