AKTUALNOŚCI
Lekcja w terenie odbyła się pod tytułem: „Zróżnicowanie etniczne i religijne przedwojennego Jordanowa”.
Dnia 27. Lutego 2019 roku między geografią a językiem polskim klasa 4 TB a pod przewodem p. Ryszarda Bosowskiego odwiedziła jordanowski kirkut, czyli cmentarz żydowski położony na tzw. Mąkaczu(właśc. Munkaczu), przy skręcie do Bystrej. Lekcja w terenie odbyła się pod tytułem: „Zróżnicowanie etniczne i religijne przedwojennego Jordanowa”.
Przed II wojną światową cmentarz w Jordanowie stanowił miejsce pochówku dla osób wyznania mojżeszowego z całego kahału, czyli gminy żydowskiej, która obejmowała oprócz Jordanowa także m.in. Suchą Beskidzką i Maków Podhalański i sięgała aż po Myślenice. Uczniowie klasy 4 TB a obejrzeli kilka ostatnich zachowanych na cmentarzu macew napisami w języku polskim lub hebrajskim.
22 lutego 2019r. klasa $ TOT i 4 TB b spędziły w Krakowie razem z nauczycielami geografii: Dorotą Bosowską i Ryszardem Bosowskim. Wyjazd odbył się jako „lekcja w terenie”, a jednocześnie wycieczka przedmiotowa dla osób zdających w tym roku geografię na maturze. Zimny i śnieżny poranek na szczęście zmienił się po dotarciu do Krakowa w dosyć przyjemny, aczkolwiek wietrzny dzień. Dzięki temu bez żadnych trudności można było zrealizować podstawowe punkty programu:
- wizytę w Muzeum Geologicznym PAN, połączoną z lekcją muzealną poświęconą skałom i skamieniałościom znajdowanym na terenie Polski;
- odnajdywanie wg planu miasta różnych zabytkowych budowli, głównie na terenie dzielnicy Kazimierz;
- zwiedzanie Starej Synagogi, najważniejszej świątyni krakowskich Żydów przed II wojna światową, a przede wszystkim zapoznanie się z bogatą kolekcją judaików zgromadzonych w synagodze oraz świętami, które wyznaczały rytm życia społeczności żydowskiej w Polsce.
Organizatorzy wycieczki uważają, że nigdy nie należy tracić okazji, aby się czegoś dowiedzieć i poszerzyć swoją wiedzę.