Aktualności

102. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

102. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę
W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej.
W latach pierwszej wojny światowej (1914-1918) wystąpiły sprzyjające okoliczności dla sprawy polskiej. Zaborcy Polski stanęli wówczas naprzeciwko siebie, łamiąc swą dotychczasową solidarność w kwestii polskiej.
W dniu 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna powołana przez zaborców postanawia oddać Józefowi Piłsudskiemu- który dzień wcześniej powrócił do Warszawy- władzę nad tworzącym się wojskiem, a dwa dni później władzę cywilną.
Tego samego dnia w wagonie kolejowym w lesie pod francuskim Compiègne podpisano rozejm pomiędzy państwami ententy a Cesarstwem Niemieckim kończący I wojnę światową.
Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją: 102. ROCZNICA ODZYSKANIA nIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ /A.Ś/

powrót do listy aktualności