Sukcesy

Podsumowanie konkursu na najlepszą spółdzielnię uczniowską w kraju.

 W dniu 6 grudnia 2014 roku odbył się Ogólnopolski Sejmik Spółdzielni Uczniowskich, na którym podsumowano wyniki kolejnej edycji konkursu na najlepszą SU w kraju.
Sejmik otworzyła Pani Ania Bulka – prezes Fundacji Rozwoju Spółdzielni Uczniowskich.

W skład Prezydium Sejmiku weszli miedzy innymi:

  • Jan Czesak – przewodniczący Rady Nadzorczej Krakowskiego Banku spółdzielczego
  • Michał Zaremba – honorowy prezes Fundacji Rozwoju Spółdzielni Uczniowskich.
  • Jerzy Jankowski - przewodniczący zgromadzenia ogólnego KRS
  • Jerzy Paszkowski – prezes zarządu Związku Lustracyjnego Spółdzielczości Pracy;

Oraz przedstawiciele młodych spółdzielców: Karolina Ropiak z Ostrołęki i Dominik Gwóźdź z Krakowa.

Karolina przedstawiła porządek obrad, następnie odczytano listy otrzymane między innymi od Fundacji „Rodzice Szkole” i  ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Rozpoczęła się dyskusja nad rolą spółdzielczości w ogóle, w tym nad rolą spółdzielń uczniowskich.  Stwierdzono, że spółdzielnie uczniowskie przygotowują swoich członków do pracy w przyszłości w spółdzielniach dorosłych lub innych firmach. Następnie przedstawiono informacje o działalności Fundacji Rozwoju Spółdzielni Uczniowskich.

Po zakończonej dyskusji najlepsze spółdzielnie uczniowskie przedstawiły swoje prezentacje. Można je znaleźć na stronie Fundacji w zakładce  „spółdzielnia uczniowska”. Znajduje się tam między innymi prezentacja naszej spółdzielni „Szarotka”.

No i wreszcie ogłoszono wyniki konkursu tegorocznej edycji na najlepszą spółdzielnię uczniowską w kraju.

Pan Michał Zaremba, pełnomocnik KRS ds. spółdzielni uczniowskich – z-ca przewodniczącego Komisji Konkursowej poinformował, że ogółem na wszystkich szczeblach eliminacji udział  w konkursie zgłosiło  zaledwie 67 SU.
Komisja zakwalifikowała do finału prace  19 Spółdzielni  Uczniowskich, w tym 8 z woj. małopolskiego, 5 z woj. śląskiego, po 2 – z woj. mazowieckiego (Ostrołęka) i z woj. podkarpackiego (Dębica) oraz po jednej z województw: lubelskiego (Lubartów) i łódzkiego (Bełchatów).
Dokonano podziału nagród przyznając:
I miejsce – puchar KRS i nagrodę rzeczową - notebook 17'' Dell – SU "Grosik" w Szkole Podstawowej im. Boh. Września 1939  w Jordanowie,
II miejsce – puchar KRS i nagrodę rzeczową - notebook 15,6'' Toshiba – SU "U Pasika" w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku,
III miejsce – puchar KRS i nagrodę rzeczową – projektor multimedialny NEC – SU "Szarotka" w Zespole  Szkół im. Bł. Ks. Piotra Dańkowskiego w Jordanowie.

7 wyróżnień  z nagrodami rzeczowymi w postaci Tabletu 8'' IPS z 3G + etui dla:

  1. SU Rockefeller w ZSE nr 2 w Krakowie
  2. SU Wyrwigrosz w Zespole Szkół im .św. Edyty Stein Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców bW Lublińcu,
  3. SU Mały Łasuch w Szkole Podstawowej Nr 15 im. St. Żeromskiego w Sosnowcu,
  4. SU Ekonomik w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 im. A. Chętnika  w Ostrołęce,
  5. SU Abakus w Gimnazjum Nr 1 im. M. Kopernika w Trzebini,
  6. SU Karmelka w Gimnazjum nr 2 im. H. Sienkiewicza w Lubartowie,
  7. SU Grosik i Kapselek w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej.

Opiekunowie  nagrodzonych spółdzielni uczniowskich otrzymali dyplomy uznania.
Wyjechaliśmy ze spotkania z mieszanymi uczuciami – mamy pewien niedosyt – dla nas „Szarotka” zasługuje na  pierwsze miejsce Mamy nadzieje, że w przyszłym roku uda nam się poprawić tegoroczną lokatę.

 

                                                                                              Dorota Bosowska

 

 015050044045053

 

 

 

 

 

 

 

 

„Dzień młodych przedsiębiorców spółdzielczych” w Warszawie

 Wydarzenie pod nazwą „Dzień młodych przedsiębiorców spółdzielczych” odbyło się  4 kwietnia 2014r. i zostało zorganizowane przy współpracy ze Związkiem Lustracyjnym Spółdzielni Pracy. W warsztacie uczestniczyli młodzi przedstawiciele spółdzielczości z wielu krajów europejskich, w  tym m.in. z Brukseli, Włoch, Bułgarii, czy Szwecji, a także duża delegacja młodych spółdzielców z Polski, łącznie z przedstawicielami spółdzielni uczniowskich. Naszą Spółdzielnię reprezentowała uczennica klasy IV Technikum Ekonomicznego- Kinga Orawiec. Kinga udała się do Warszawy wraz z opiekunką Spółdzielni „Szarotka” – p. Agnieszką Sobytkowska –Rapacz.

 

                Podczas sesji porannej, której moderatorem był Marko Paunovic, przedstawiciel Europejskiego Forum Młodzieży, uczestnicy mieli możliwość zaprezentowania doświadczeń swoich organizacji w pracy z ludźmi młodymi. Prelegentami byli: Alfonso Aliberti – przedstawiciel Europejskiego Forum Młodzieży, Joanna Brzozowska-Wabik – przedstawiciel Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy, Kinga Orawiec – wspomniana wcześniej nasza uczennica, przedstawiła prezentację o osiągnięciach Naszej Spółdzielni w języku angielskim, Anna Frestadius – przedstawiciel szwedzkiego Coompaniom, Nevena Bukova – przedstawiciel CCU Bułgaria, Roberto Cardinale – przedstawiciel włoskiego Generazioni Legacoop, oraz Matteo Bettoli – przedstawiciel włoskiego Confcooperative. Dzięki tym prezentacjom uczestnicy warsztatu mogli się dowiedzieć, w jaki sposób różne organizacje spółdzielcze przyciągają młodych ludzi, angażując ich we współpracę i umożliwiając rozwój zawodowy. Poza prezentacjami i dyskusjami, młodzi przedsiębiorcy spółdzielcy uczestniczyli także w zadaniach grupowych, których celem było określenie najważniejszych wyzwań stojących przed spółdzielczością, szczególnie w odniesieniu do ludzi młodych, skutecznych sposobów na ich realizację oraz największych przeszkód, które mogą się pojawić w realizacji tych wyzwań.

 

                 Ważną częścią sesji były popołudniowe wizyty studyjne w wybranych organizacjach. Pierwszą z nich była Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (FISE) – organizacja pozarządowa, która od początku lat 90-tych pracuje m.in. na rzecz podniesienia kompetencji osób działających w służbach zatrudnienia, promując uelastycznienie polskich instytucji rynku pracy tak, aby lepiej odpowiadały one na potrzeby osób bezrobotnych lub chcących zmienić pracę. Podczas tej wizyty uczestnicy warsztatu dowiedzieli się m.in., w jaki sposób funkcjonuje Fundacja, oraz jakie spółdzielnie socjalne pomogła założyć. Na zakończenie młodzi ludzie mogli sami sprawdzić się w roli pracowników FISE analizując przykłady autentycznych sprawy, które trafiają do Fundacji. Następnie młodzi spółdzielcy odwiedzili Kooperatywę Spożywczą „Dobrze” – przestrzeń stworzoną przez młodych ludzi, by wspólnie kupować produkty spożywcze, produkty ekologiczne i produkty prosto od rolników; ale także miejsce, gdzie ludzie spotykają się, wymieniają umiejętnościami i dzielą czasem. Takie kooperatywy stanowią swego rodzaju powrót do korzeni idei spółdzielczych, do sposobu, w jaki pierwszą na świecie spółdzielnię założyli Sprawiedliwi Pionierzy z Rochdale. Właśnie dlatego wizyta ta była niezwykle ciekawa dla uczestników warsztatu, o czym świadczyła bardzo duża liczba zadanych pytań.

 

                Zwieńczeniem warsztatu młodych przedsiębiorców spółdzielczych w Warszawie było uroczyste spotkanie zorganizowane przez ZLSP w prestiżowej restauracji „Smaki Warszawy”, na które zaproszeni zostali uczestnicy warsztatu oraz przedstawiciele najważniejszych polskich, europejskich i światowych organizacji spółdzielczych, w tym Dama Pauline Green – Prezydent Międzynarodowego Związku Spółdzielczego, Dirk Lehnhoff – Prezydent Cooperatives Europe, Klaus Niederländer – Dyrektor Cooperatives Europe oraz Janusz Paszkowski – Prezes Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy. Przy wspólnej zabawie młodzi ludzie mogli pogłębić nawiązane kontakty, które z pewnością zaowocują we współpracy w przyszłości.

 

 My na pewno będziemy wspominać ten wyjazd z dumą i radością. 

 

 img_3822img_3847 (2)-1img_3889img_3946

 

Spółdzielnia Uczniowska „Szarotka” z Chrobaczego najlepsza w kraju!!!

IMG_80356 października 2012 roku, w auli Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie odbyło się ogłoszenie wyników konkursu 
o Puchar Krajowej Rady Spółdzielczej dla przodującej spółdzielni uczniowskiej w kraju.
Uroczystość rozpoczął zespół Cantita, odśpiewując Hymnu Spółdzielców. 
Następnie głos zabrał prezes Fundacji Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej Pan Michał Zaremba. Pan prezes powitał przedstawicieli wszystkich spółdzielni uczniowskich oraz gości w osobach przewodniczącego(Mieczysław Kozłowski) oraz wiceprzewodniczącego(Wiesław Wójcik) Fundacji, przedstawicieli  Rad Spółdzielczych oraz Krakowskiego Banku Spółdzielczego. 
W swoim przemówieniu, przewodniczący RS przypomniał m.in. o tym,  że rok 2012 jest Międzynarodowym Rokiem  Spółdzielczości. Wspomniał też o tym, że  w Polsce działa ok. 7 tys. spółdzielni uczniowskich oraz  powiedział o jubileuszu XX-lecia powstania Fundacji RSU.
W kolejnym punkcie programu przyznano odznaczenia KRS dla opiekunów SU, po czym nastąpiło wyczekiwane ogłoszenie wyników konkursu.
W tym roku o Puchar KRS ubiegało się 217 spółdzielni uczniowskich z całego kraju. 16 spółdzielni zakwalifikowano do szczebla centralnego, w tym było to 9 spółdzielni ze szkół podstawowych i gimnazjów oraz 7 ze szkół ponadgimnazjalnych. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce ex aequo zajęły 3 spółdzielnie, w tym Spółdzielnia Uczniowska Szarotka działająca w Zespole Szkół im. bł. ks. Piotra Dańkowskiego 
w Jordanowie. 
Nasza radość była (i jest!) wielka! Z przyjemnością odebrałyśmy Puchar KRS oraz nagrodę 
w postaci projektora multimedialnego. Na koniec uroczystości wysłuchaliśmy koncertu zespołu Cantita i zjedliśmy pyszny obiad.
Warto działać!
Opiekunki SU „Szarotka”.


Sukcesy naszych uczniów na Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
 
W dniach 20 – 21 kwietnia 2012 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Witosa w Nawojowej odbyły się rejonowe eliminacje XXXVI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Rejon obejmował 4 województwa, a w przypadku bloku „Ogrodnictwo” 6.
 Organizatorem eliminacji w naszym okręgu był Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. 

Patronat honorowy nad olimpiadą sprawowali: 
• Wojewoda małopolski 
• Starosta powiatu sądeckiego i inni 

W olimpiadzie tej uczniowie startowali w kilku blokach, jak np.: 
• Produkcja roślinna 
• Produkcja zwierzęca 
• Ogrodnictwo 
• Agrobiznes 
• Architektura krajobrazu 
• Leśnictwo 
Nasi uczniowie wystartowali w 2 blokach, to jest w bloku „Agrobiznes” i „Architektura krajobrazu”.
 
W bloku Agrobiznes naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy trzeciej ekonomicznej:
 • Natalia Kublik, oraz 
• Monika Ptaś; 
A w bloku Architektura krajobrazu – uczeń klasy IV tejże szkoły – Dawid Madej 

Po uroczystym powitaniu gości i uczestników Okręgowej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych przez Dyrektora Zespołu Szkół w Nawojowej oficjalnego otwarcia dokonał przewodniczący Okręgowej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych – prof. Andrzej Lepiarczyk.
 
Przebieg Olimpiady był dwuetapowy. Przed obiadem odbyły się eliminacje pisemne sprawdzające wiedzę uczestników. W przypadku bloku „Agrobiznes” była to wiedza z wszystkich przedmiotów ekonomicznych wzbogacona o orientację z zakresu rolnictwa; a w bloku Architektura krajobrazu wiedza z tego zakresu.
 W tym czasie opiekunowie uczestniczyli w pokazie baristycznym – dowiadując się prawie wszystkiego o kawie i podziwiając, jak zawodowi bariści podawali kawę z różnymi wzorkami.
 
Po południu – uczniowie wykonywali zadania praktyczne – ze swoich dziedzin, a opiekunowie zwiedzali Sądecki Bartnik w Stróżach, wzbogacając swoją wiedzę z zakresu pszczelarstwa. Można było podziwiać przepiękne ule z różnych okresów, zwiedzić muzeum pszczelarstwa oraz zakupić różne gatunki miodów.
 
W drugim dniu odbyło się zakończenie olimpiady – uczniowie nawojowskiej szkoły dali pokaz akrobatyki a następnie organizatorzy przedstawili wyniki – czyli zwycięzców w poszczególnych blokach.
 
Nasi reprezentanci spisali się wspaniale. Reprezentantki Agrobiznesu zajęły w swoim bloku I i IV miejsce – z dużą przewagą nad pozostałymi uczestnikami, a reprezentant Architektury uplasował się na VII pozycji. Wszystkim im należą się wielkie gratulacje.
 Na eliminacjach centralnych naszą szkołę będzie reprezentowała Natalia Kublik – pozostałym zabrakło trochę szczęścia do zakwalifikowania się do etapu centralnego.
 

Anna Mironiuk


Kolejny puchar 
Już po raz dwunasty Spółdzielnia Uczniowska „Szarotka” działająca w naszym zespole szkół zajęła I miejsce i zdobyła puchar w konkursie 
„Na Najlepiej Pracującą Spółdzielnię Uczniowską O Puchar Prezesa Krajowej Rady Spółdzielczej”. Podsumowanie konkursu odbyło się 
17 listopada 2011 w siedzibie Fundacji Rozwoju SU w Krakowie. W uroczystości wzięli udział członkowie i opiekunowie nagrodzonych i wyróżnionych spółdzielni uczniowskich, przedstawiciele władz spółdzielczych i lokalnych oraz przedstawiciele lokalnych mediów.
 Podsumowania konkursu dokonał prezes Fundacji Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej – Pan Michał Zaremba.
 
Gośćmi spotkania byli: 
• Przedstawiciele Krajowej Rady Spółdzielczej 
• Przedstawiciel Małopolskiego Kuratorium w Krakowie 
• Przedstawiciele spółdzielczości dorosłych 

W konkursie wzięło udział 289 spółdzielni uczniowskich z całego kraju. 
Nasza spółdzielnia zajęła kolejny raz I miejsce w grupie szkół ponadgimnazjalnych zdobywając puchar Prezesa Krajowej Rady Spółdzielczej. Drugi puchar w tej samej kategorii zdobyła Spółdzielnia Uczniowska „U Pasika” z Rybnika, której opiekunką jest Pani Agnieszka Gacek-Duda nasza była nauczycielka i była opiekunka naszej „Szarotki”.
 Mam nadzieję, że w następnych latach spółdzielnia będzie osiągać dalsze sukcesy i zdobywać kolejne puchary.
 
Anna Mironiuk – opiekun spółdzielni



Natalia i Monika w ścisłej czołówce krajowej w zakresie agrobiznesu.
 
W dniach 3 – 4 czerwca 2011 roku 2 uczennice naszej szkoły (Natalia Kublik i Monika Ptaś) wzięły udział w eliminacjach III stopnia XXXV edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych – blok „Agrobiznes” Eliminacje Centralne w tym roku odbyły się w Pyrzycach koło Szczecina.
 
Uzyskały one bardzo wysokie miejsca: 3 i 11 w skali kraju. 
W skali kraju w Olimpiadzie wzięło około 25 000 uczniów z ponad 500 szkół. W eliminacjach centralnych wystartowało wystartowało 211 uczestników. W uroczystości podsumowania XXXV OWiUR uczestniczył minister rolnictwa – Marek Sawicki, który powiedział do młodzieży, że rolnictwo to dziedzina życia, która potrzebuje wszechstronnie wykształconych młodych ludzi. Świat potrzebuje coraz więcej i coraz lepszej żywności i trzeba dużo wiedzy, umiejętności i ostrożności , aby sprostać temu zadaniu. Profesor Radecki podsumowując wyniki tegorocznych eliminacji stwierdził, że poziom wiedzy i umiejętności był niezwykle wysoki i trudno było wyłonić najlepsze szkoły.
 Naszym laureatkom gratulujemy i dziękujemy oraz życzymy jeszcze lepszych wyników w następnym roku szkolnym.
 
AM


Sukcesy naszych uczniów na Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.
 
W dniach 15-16.04.2011r. w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu odbyły się eliminacje okręgowe XXXV Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Uczestniczyło w niej 139 uczniów z 55 szkół województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubuskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Uczestnicy to zwycięzcy eliminacji szkolnych z 8 bloków:
 1. Produkcja roślinna 
2. Produkcja zwierzęca 
3. Mechanizacja rolnictwa 
4. Ogrodnictwo 
5. Żywienie człowieka i gospodarstwo domowe 
6. Agrobiznes 
7. Leśnictwo 
8. Architektura krajobrazu 

W Olimpiadzie brało udział uczniów ZSPD w Jordanowie w 3 blokach: agrobiznes, architektura krajobrazu, ogrodnictwo.
 Po uroczystym powitaniu gości i uczestników Okręgowej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych przez Dyrektora Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żarnowcu – Ewę Śrubarczyk i przemówieniu Starosty Powiatu Zawierciańskiego Rafała Krupy oraz Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Muzoł, oficjalnego otwarcia dokonał przewodniczący Okręgowej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych – prof. Andrzej Lepiarczyk.
 Następnie uczestnicy podzieleni na bloki tematyczne przystąpili do pisania testu trwającego 60 minut. Po obiedzie uczniowie przystąpili do etapu praktycznego, który przeprowadzony został na terenie szkoły w Żarnowcu oraz internatu w Jeziorowicach. W tym czasie opiekunowie pojechali na wycieczkę krajoznawczą po powiecie zawierciańskim. Po zakończeniu etapu praktycznego w szkole o godzinie 18 uczniowie i opiekunowie rozwiezieni zostali na nocleg do internatu w Jeziorowicach i internatu w Krzelowie.
 Podsumowanie Olimpiady nastąpiło dnia 16 kwietnia o godzinie 10. Przybył na nie Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie prof. Janusz Żmija, Starosta Powiatu Zawierciańskiego Rafał Krupa, Wicestarosta Powiatu Zawierciańskiego, Wiceprezes Śląskiej Izby Rolniczej - Jan Grela, którzy pogratulowali uczestnikom OWiUR.
 Po wystąpieniu gości uczniowie ZSRCKU w Żarnowcu pod kierunkiem Pani Ewy Stojek przedstawili układ gimnastyczny a następnie wystąpili uczniowie prezentujący swoje wyszkolenie z zakresu technik obronnych i Ju-jitsu przygotowani przez trenera Ryszarda Matuszczyka i Pana Wojciecha Bieńka. Po pokazach uczniów nadszedł punkt kulminacyjny. Przewodniczący Jury eliminacji okręgowych XXXV OWiUR – prof. Norbert Marks - ogłosił wyniki, a sponsorzy wręczyli nagrody. W tym roku wręczono nagrody i dyplomy za 5 najlepszych miejsc w każdym bloku.
 Nasi przedstawiciele spisali się bardzo dobrze: 
• Natalia Janiak zajęła piąte miejsce w bloku „Architektura krajobrazu” 
• Natalia Kublik zajęła pierwsze, a Monika Ptaś trzecie miejsce w bloku „Agrobiznes”
 Natalia i Monika pojadą w czerwcu na eliminacje krajowe – życzymy im podobnych wyników.
 
AM

X Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny pod hasłem: ,,ZDROWA PRZYRODA-ZDROWA ŻYWNOŚĆ- ZRDOWY CZŁOWIEK”
 
26 listopada 2010 roku został podsumowany X Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny pod hasłem: ,,ZDROWA PRZYRODA-ZDROWA ŻYWNOŚĆ- ZRDOWY CZŁOWIEK”
 Komisja w składzie: 
1. Wiesław Wójcik wiceprzewodniczący rady FRSU, przewodniczący jury 
2. Ewa Baran- wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty 
3. Andrzej Kalina-główny księgowy FRSU 
4. Krystyna Sulińska-specjalista ds. zdrowej żywności 
5. Stanisław Szelężnik-dyrektor Biura FRSU 
stwierdziła, że do konkursu przystąpiła ogółem 213 szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Najwięcej spółdzielni uczniowskich, które były głównymi organizatorami konkursu w swoich szkołach, uczestniczyło w województwach: małopolskim, śląskim, mazowieckim, podkarpackim, świętokrzyskim.
 Komisja do oceny na szczeblu ogólnopolskim zakwalifikowała 8/ szkół podstawowych i 11 szkół ponadpodstawowych.
 Komisja w kategorii szkół ponadpodstawowych przyznała: 
I miejsca- dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci notebooków 
- Zespołowi Szkół nr 1 w Raciechowicach 
-Spółdzielni Uczniowskiej ,,Szarotka” przy Zespole Szkół w Jordanowie 
- Zespołowi szkół Ponad gimnazjalnych w Giebułtowie 
-Gimnazjum nr1 w Trzebini 
II miejsca- dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci aparatów cyfrowych Fuji 
-Publiczne Gimnazjum w Łagiewnikach Wielkich 
-Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Ostrołęce 
-Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bełchatowie 
-Zespół szkół w Nagawczynie 
III miejsca- dyplom i nagrody rzeczowe w postaci wieży SONY 
-Zespół Szkół nr 3 w Chrzanowie 
-Zespół Szkół nr2 w Chrzanowie 
-Zespół Szkół nr1 w Chrzanowie 

Nagrodę w imieniu opiekunów odebrała mgr inż. Krystyna Sadowska. Nagroda ta została przekazana dla Spółdzielni Uczniowskiej ,,Szarotka”, aby księgowość Spółdzielni była prowadzona w programie komputerowym.
 
K.S.

Międzynarodowa Konferencja Spółdzielczości Uczniowskiej oraz 10 puchar „Szarotki”
 
W dniach 22 – 23 października 2010 w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym ul. Szlak 65 w Krakowie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Spółdzielczości Uczniowskiej. Została ona zorganizowana z inicjatywy Fundacji Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej w Polsce.
 Wzięli w niej udział: 
• Przedstawiciele władz krajowych i lokalnych 
• Przedstawiciele władz spółdzielczych w Polsce 
• Przedstawiciele spółdzielczości dorosłych 
• Przedstawiciele organizacji spółdzielczych w Europie i nie tylko…. 
• Młodzi spółdzielcy ze spółdzielń uczniowskich w Polsce 
• Ich opiekunowie 
• Instruktorzy spółdzielń uczniowskich 
• Przedstawiciele mediów 

Konferencja rozpoczęła się 22.10. o godzinie 9.30 odśpiewaniem hymnu państwowego oraz spółdzielczego z udziałem Zespołu Cantito ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących W Krakowie.
 
Obrady otworzył Przewodniczący Rady Fundacji Rozwoju SU w Krakowie Mieczysław Kozłowski – powitał wszystkich przedstawiając jednocześnie gości krajowych i zagranicznych. Otrzymali oni wszyscy wiązanki kwiatów – wręczali je młodzi spółdzielcy ubrani w większości w stroje ludowe z różnych regionów Polski.
 
Jako pierwszy wystąpił Pan Alfred Domagalski, prezes Krajowej Rady Spółdzielczej – przypomniał on między innymi powstanie 110 lat temu pierwszej spółdzielni uczniowskiej na ziemiach polskich i postać jej założycielki – Jadwigi Dziubińskiej.
 
Następnie głos zabrał Pan Felice Scalvini – Współprzewodniczący Cooperatives Europe (Międzynarodowej Organizacji Spółdzielczej). Złożył on życzenia nauczycielom,
 podkreślił ważną rolę toczącej się konferencji. Stwierdził, że problemy spółdzielczości są ważne dla wszystkich. Duży kryzys, jaki nastąpił w zarządzaniu ekonomią i gospodarką światową ukazał słabość polityki globalizacji, zmusił do zadania pytania: „Jak należy zarządzać gospodarką na zewnątrz?”
 Pan Scalvini podkreślił rolę spółdzielczości w wyjściu z kryzysu, a szczególnie zwrócił uwagę na pracę z młodymi i rozwijanie spółdzielczości poprzez młodzież. Stwierdził on, że jest ważne że konferencja ta odbywa się na skalę międzynarodową – i ma na celu ukazanie problemów nie tylko Polski ale również ważnych dla Europy i całego świata.,
 
W trakcie kongresu odbyło się podsumowanie konkursu na najlepiej pracującą spółdzielnię uczniowską w kraju.
 W konkursie tym puchary otrzymały 3 spółdzielnie: „Zorza” z Giebułtowa, „Balbinka”, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych Puchar Prezesa Krajowej Rady Spółdzielczej oraz dyplom za pierwsze miejsce otrzymała nasza spółdzielnia „Szarotka” w ZSPD Jordanów. Jest to już 10 puchar jaki otrzymaliśmy w tym konkursie.
 Bardzo nas cieszy to wyróżnienie – ale też zapracowaliśmy sobie na nie. Nasi spółdzielcy prowadzą różnorodną działalność:
 • Prowadzą szkolony sklepik 
• Organizują dożywianie uczniów 
• Zaopatrują spółdzielców i nie tylko w podręczniki do przedmiotów zawodowych 
• Promują zdrowy styl odżywiania 
• Poprawiają bazę dydaktyczną szkoły kupując potrzebny sprzęt 
• Prowadzą bogatą działalność ekologiczną (zbiórka surowców wtórnych, program „Od nasionka do kompostu”, oczyszczają rzeki i potoki itp.)
 • Kultywują tradycje ludowe regionu 
• Przygotowują niektóre uroczystości szkolne 
• Pomagają potrzebującym (spółdzielcom i nie tylko) 
• Od 2 lat organizują akcję „Pomóżmy głodującym dzieciom Afryki” 
• Za zarobione przez siebie pieniądze wyjeżdżają na wycieczki krajowe i zagraniczne (zwiedziliśmy już prawie całą Europę a nawet częściowo Azję (Turcja)
 To tylko kilka przykładów z bogatej działalności, jaką prowadzimy 

Wszystkim odznaczonym pogratulowała Pani Agata Szuta - I Małopolski 
Wicekurator Oświaty 

Po obiedzie – który wszyscy uczestnicy konferencji zjedli w stołówce Politechniki Krakowskiej rozpoczęła się SESJA MIĘDZYNARODOWA.
 Wprowadzenia do prezentacji europejskich spółdzielni uczniowskich dokonał – Pan Adam Piechowski – pracownik Spółdzielczego Instytutu Badawczego Krajowej Rady.
 
Jako pierwszy głos zabrał Felice Scalvini. Tematem jego przemówienia była problematyka gospodarcza i ostatni kryzys światowy oraz problematyka spółdzielczości w tym kontekście.
 Następnie głos zabrał Yves Potel, który przedstawił problematykę spółdzielczości uczniowskiej we Francji.
 Z kolei Pani Doriana Togni – przedstawicielka Włoch – ukazała funkcjonowanie SU we Włoszech.
 Kolejnym zagranicznym gościem prezentującym tematykę spółdzielczą była najbardziej chyba egzotyczna dla nas osoba – przedstawicielka Malezji – Pani ARMI Hj. Zainudin.
 Reprezentowała ona Krajową Organizację Spółdzielczą – ANGKASA – założoną w 1971 roku.
 Przedstawiciel Malty Pan Emanuel Zahra – przedstawił program SCOOPS. Nazwa tego programu powstała z liter wyjętych z wyrazów: szkoła i spółdzielnia. Jest to projekt edukacyjny mający na celu łączenie działań spółdzielczych z biznesowymi i wprowadzenie tej tematyki do edukacji.
 Ostatnim gościem zagranicznym prezentującym problematykę spółdzielczą w swoim kraju była przedstawicielka Wielkiej Brytanii – Pani Julie Thorpe.
 W Wielkiej Brytanii 5 lat temu powstał projekt zachęcający uczniów do zakładania spółdzielń uczniowskich. Projekt ten uzyskuje wsparcie finansowe rządu.
 
Główną różnicą między spółdzielniami uczniowskimi w Polsce a ich odpowiednikami w krajach europejskich i nie tylko jest to, iż w tych krajach do spółdzielń uczniowskich w większości krajów oprócz uczniów należą również nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice uczniów.
 
W drugim dniu (23 października – sobota) uczestnicy konferencji uczestniczyli w prezentacji działalności spółdzielczej na przykładzie:
 Krakowskiego Banku Spółdzielczego, oraz 
Handlowej Spółdzielni „Jubilat’ 
Przedstawiciele naszej szkoły byli w Banku Spółdzielczym w Krakowie. Jest to największy bank spółdzielczy w Polsce. Zapoznaliśmy się z jego działalnością i osiągnięciami. Jest to jedyny BS, który nie ma obowiązku zrzeszania się.
 Oprócz działalności typowej dla banków prowadzi on działalność społeczno-wychowawczą – sprawuje opiekę nad SU i SKO.
 
Po powrocie uczestników konferencji na salę obrad odbyło się podsumowanie. Dokonał go Przewodniczący Rady Fundacji Rozwoju SU w Krakowie Mieczysław Kozłowski. Zaapelował do nauczycieli aby uczyli młodzież myślenia obywatelskiego, podziękował organizatorom i wszystkim uczestnikom.
 Glos zabrał również Pan Alfred Domagalski, prezes Krajowej Rady Spółdzielczej – stwierdził, iż jest usatysfakcjonowany efektami konferencji.
 Podziękował gościom zagranicznym oraz polskim nauczycielom (opiekunom SU). Stwierdził, że gdyby nie zaangażowanie opiekunów nie byłoby efektów.
 „Musimy się starać, aby młodzież mogła lepiej urządzać świat niż my to robimy” – to jego końcowe słowa.
 
Ostatnim punktem programu był obiad – po którym uczestnicy konferencji rozjechali się do domów. Myślę jednak, że jeszcze długo będą wracać myślami do problemów poruszanych na konferencji i będą się starać o rozwój spółdzielczości na swoim terenie.
 
Anna Mironiuk


Ela i Krzysiek zwycięzcami eliminacji okręgowych XXXIV edycji OWiUR – blok „Agrobiznes”
 
W dniach 9 – 10 kwietnia 2010 r w Zespole Szkół w Bałtowie odbyły się rejonowe eliminacje XXXIV edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Rejon obejmował 4 województwa.
 Patronat honorowy nad olimpiadą sprawowali: 
• Wojewoda świętokrzyski 
• Marszałek województwa świętokrzyskiego 
• Świętokrzyski kurator oświaty 
• Starosta powiatu ostrowieckiego 
W olimpiadzie tej uczniowie startowali w kilku blokach, jak np.: 
• Produkcja roślinna 
• Produkcja zwierzęca 
• Ogrodnictwo 
• Agrobiznes 
• Leśnictwo 
Nasi uczniowie mieli wystartować w 2 blokach, to jest w bloku „Agrobiznes” i „Ogrodnictwo”. Z różnych przyczyn wystartowali tylko w bloku „Agrobiznes” – w którym to uczestnicy zmagają się z treściami ekonomicznymi.
 
Szkołę naszą reprezentowali uczniowie klas czwartych: 
• Elżbieta Korbel, oraz 
• Krzysztof Kubowicz 

Przebieg Olimpiady był dwuetapowy. W pierwszym dniu – 9.04 (piątek) – odbyły się eliminacje pisemne sprawdzające wiedzę uczestników. W przypadku bloku „Agrobiznes” była to wiedza z wszystkich przedmiotów ekonomicznych wzbogacona o orientację z zakresu rolnictwa.
 
Na drugi dzień – 10.04. (sobota) – uczniowie wykonywali zadania praktyczne – z podobnego zakresu. W czasie, gdy uczniowie zmagali się z zadaniami praktycznymi wydarzyła się katastrofa w Smoleńsku. Odcisnęła ona swoje piętno na dalszym przebiegu olimpiady.
 Na zakończenie nie przedstawiono przygotowanego przez szkołę programu artystycznego – wszyscy zebrani uczcili ofiary katastrofy minutą ciszy a następnie organizatorzy przedstawili wyniki – czyli zwycięzców w poszczególnych blokach.
 
Nasi reprezentanci spisali się wspaniale. Zajęli w swoim bloku I i II miejsce – z dużą przewagą nad pozostałymi uczestnikami. Warto ponadto zaznaczyć, że Ela Korbel uzyskała 117 punktów (na 120 możliwych) i był to najwyższy wynik uzyskany we wszystkich blokach (na ponad 135 uczestników).
 Pod koniec maja nasi „bohaterowie” pojadą na eliminacje centralne – Życzymy im, aby i tam zajęli podobne miejsca.
 
AM

"Ogłoszenie wyników-SZAROTKA najlepsza w kraju"
 „Szarotka” najlepsza!!!


6 października 2009 r w Krakowie odbyło się podsumowanie XII edycji Konkursu na Najlepszą Spółdzielnię Uczniowską o puchar Ministra Edukacji Narodowej.
 W konkursie zmagało się ponad 200 spółdzielni uczniowskich z całego kraju. 
Niespodzianka? Ależ skąd! Szarotka po raz dziewiąty zdobyła pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.
 Puchar Ministra Edukacji Narodowej odbierze na Kongresie Spółdzielczości w Warszawie opiekunka A.Mironiuk z przedstawicielami młodych spółdzielców naszej szkoły. 

P.s. Niezwykle miłą niespodzianką było spotkanie z byłą opiekunką naszej spółdzielni- p. Agnieszką Gacek, która prowadzi obecnie spółdzielnię uczniowską w Rybniku. Konkurencja kwitnie ;0)
 
AM


Przedstawiciele „Szarotki” na I KONGRESIE SPÓŁDZIELCZOŚCI UCZNIOWSKIEJ
 
W dniach 16 – 17 października 2009 roku w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Krajowego Związku Rewizyjnego „Samopomoc Chłopska” w Warszawie – Miedzeszynie odbył się
 I Kongres Spółdzielczości Uczniowskiej. 

Delegatami naszej spółdzielni na Kongres byli: 
1. Anna Mironiuk – opiekun SU 
2. Teresa Czarna – członek SU 
3. Robert Pustuła – członek SU 

Kongres to doniosłe wydarzenie w historii ruchu spółdzielczego. Patronat nad Kongresem sprawowali:
 • Minister Pracy i Polityki społecznej 
• Krajowa Rada Spółdzielcza 
• Instytut Stefczyka 

Sponsorami byli między innymi: 
• Krajowa Rada Spółdzielcza 
• Bank Polskiej Spółdzielczości 
• Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielców Spożywców „Społem” 
• Spółdzielczy Związek Rewizyjny CEPELIA 

Pierwszy dzień Kongresu był dniem roboczym. Po otwarciu Kongresu przez Pana Bogdana Bubaka – przewodniczącego I Kongresu SU nastąpił wybór Prezydium oraz wybory Komisji Mandatowej oraz Komisji Wniosków i Uchwał.
 Po „przerywniku artystycznym”, którym był występ zespołu wokalno-muzycznego Cantito z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących z Krakowa, odbyły się prace komisji - obradowali młodzi spółdzielcy oraz ich opiekunowie i instruktorzy.
 
Drugi dzień kongresu – 17 październik – był dniem oficjalnym i uroczystym. 
Rozpoczął się od odśpiewania hymnów (państwowego i spółdzielczego). 
Przewodniczący Rady Fundacji SU Pan Mieczysław Kozłowski – rozpoczynając obrady wygłosił referat przypominający działaczy spółdzielczych; Stefana Stelczyka, Jadwigę Dziubińską i innych. Poruszył zagadnienie działalności spółdzielń w czasie zaborów oraz przedstawił aktualny stan spółdzielczości uczniowskich w Polsce.
 
Nastąpiło powitanie gości, którymi byli między innymi: 
• Kierownictwo Krajowej Rady Spółdzielczej w osobach Jerzego Jankowskiego oraz Stanisława Śledziewskiego.
 • Andrzej Kałużny – wicedyrektor Instytutu Stelczyka 
• Aniela Szafran – wiceprezes Krajowej Rady Banków 
• Grażyna Gronkiewicz-Lis – prezes poznańskiej Spółdzielni spożywców „Społem” 
• Waldemar Witowski – przewodniczący Unii Pracy 
• Barbara Leśniak – przedstawicielka Kuratorium Oświaty w Krakowie 
Nie wszyscy zaproszeni goście dopisali – niektórzy przysłali tylko listy gratulacyjne tłumacząc swą nieobecność innymi ważnymi sprawami. Tak postąpił miedzy innymi marszałek sejmu – Pan Bronisław Komorowski.
 
Dla nas – młodych spółdzielców i ich opiekunów szczególnie przykrym faktem była nieobecność jakiegokolwiek przedstawiciela Ministerstwa Edukacji Narodowej.
 
Następnym punktem programu było wręczenie odznaczeń i listów gratulacyjnych. 
Odznaczenie „Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego” otrzymało kilku opiekunów SU i innych działaczy spółdzielczych – z naszego terenu odznaczenie otrzymała Jadwiga Sałapatek – opiekunka SU w Makowie Podhalańskim oraz Halina Trzop – księgowa Banku spółdzielczego w Jordanowie.
 
Listy gratulacyjne Krajowej Rady Spółdzielczej otrzymało kilka wyróżniających się spółdzielń uczniowskich, w tym nasza spółdzielnia „Szarotka”.
 
Dokonano podsumowania konkursu na najlepiej pracującą spółdzielnię uczniowską w kraju.
 W konkursie wzięło udział 211 spółdzielń. I znów nasz sukces – zajęliśmy pierwsze miejsce w grupie szkół średnich i otrzymaliśmy puchar – to już dziewiąty z kolei puchar.
 Cieszy nas bardzo, że drugie miejsce w tej samej grupie zajęła spółdzielnia uczniowska z Rybnika – prowadzona przez Panią Agnieszkę Gacek – naszą byłą nauczycielkę i opiekunkę SU. No cóż… konkurencja rośnie…, mimo wszystko życzymy im sukcesów.
 
Następnie rozpoczęła się dyskusja. Zaproszeni goście oraz delegaci dyskutowali nad problematyką spółdzielczości uczniowskiej i spółdzielczości w ogóle… - w warunkach gospodarki wolnorynkowej.
 
Dr Jerzy Jankowski – przewodniczący Krajowej Rady Spółdzielczej poruszył kilka problemów, ale przede wszystkim powiedział coś, co nas bardzo ucieszyło – powiedział, że jest już opracowany projekt ustawy o spółdzielniach uczniowskich i zaapelował do przedstawicieli Unii Pracy oraz innych polityków znajdujących się na sali o poparcie w parlamencie tego projektu.
 Na zakończenie życzył, aby „spółdzielczość funkcjonowała do końca świata, a nawet jeden dzień dłużej”.
 Poparło go wielu innych dyskutantów. Pan Waldemar Witowski – przewodniczący Unii Pracy a zarazem prezes Związku Rewizyjnego „Spólnota Pracy” obiecał, że złoży interpelację poselską i zapyta Ministra Edukacji – „dlaczego przestał wspierać działalność spółdzielń uczniowskich?”.
 Pozostali dyskutanci poruszali podobne tematy (rolę spółdzielczości w gospodarce, rolę spółdzielczości uczniowskiej, sposoby pomocy młodym spółdzielcom itp.) Przedstawiciele spółdzielń dorosłych mówili, w jaki sposób ich spółdzielnie pomagają spółdzielniom uczniowskim. Wszyscy podkreślali wagę I Kongresu Spółdzielczości Uczniowskiej.
 
Na zakończenie wystąpili nasi delegaci: Teresa i Robert. 
Podziękowali oni organizatorom za zorganizowanie Kongresu, Fundacji Rozwoju SU za organizowanie konkursów, spółdzielniom dorosłych, które wspierają działania SU (jak np. Bank spółdzielczy w Jordanowie) za pomoc, wszystkim innym instytucjom, które pomagają młodym spółdzielcom za podejmowane w tym zakresie działania (szczególnie podziękowali dyrektorowi naszej szkoły – Panu Zbigniewowi Kołatowi oraz jego poprzednikom: Panu Bogdanowi Mazurowi i Panu Boguszowi Woźniakowi za to iż nie wpuścili do szkoły ajentów lecz umożliwiali i umożliwiają działanie gospodarcze młodzieży).
 
Zaapelowali do dyrektorów szkół, w których nie ma SU aby pozwolili młodzieży wykazać się inicjatywą, do spółdzielń dorosłych, aby udzielali młodym spółdzielcom pomocy.
 
Na zakończenie życzyli wszystkim spółdzielniom uczniowskim w Polsce sukcesów. Stwierdzili, iż „Mamy nadzieję, że po kongresie każda spółdzielnia będzie pracować jeszcze lepiej, niż do tej pory i że na kolejnych konkursach jury będzie miało coraz większe kłopoty z wytypowaniem najlepszych”.
 
AM


Ósmy puchar „Szarotki” na Olimpiadzie Wiedzy o Spółdzielczości z okazji IV Kongresu Polskiej Spółdzielczości
 
8 listopada w Ośrodku Dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie na ulicy Tynieckiej odbyły się 3 uroczystości:
 1. Olimpiada Wiedzy o Spółdzielczości z okazji IV Kongresu Polskiej Spółdzielczości
 2. podsumowanie Konkursu Szkolnych Kas Oszczędności 
3. podsumowanie XI edycji Konkursu na Najlepsza Spółdzielnię Uczniowską o puchar Ministra Edukacji Narodowej
 
Do finału Olimpiady weszło 6 uczniów (5 gimnazjalistów i 1 przedstawiciel szkoły Średniej) – niestety nie było wśród nich naszych przedstawicieli.
 Nie startujemy też na razie w konkursie SKO. 

Natomiast w trzeciej z wymienionych imprez po raz kolejny zdobyliśmy pierwsze miejsce w grupie szkół ponadpodstawowych i oczywiście puchar Ministra Edukacji Narodowej.
 
W konkursie wzięło udział 211 spółdzielni uczniowskich – do oceny na szczeblu krajowym zakwalifikowano 9 spółdzielń ze szkół ponadpodstawowych – w tym oczywiście nasza.
 
W konkursie braliśmy udział po raz dziesiąty – 2 razy mieliśmy 2 miejsce, a 8 razy pierwsze i puchar Ministra.
 
W uroczystości brali udział zaproszeni goście: 
• przedstawiciele spółdzielń dorosłych 
• przedstawiciele Kuratorium 
• przedstawiciele Ogólnopolskiej Rady Spółdzielczości Uczniowskiej 

Oprawę artystyczną uroczystości zapewnił zespół „Kantito” 


AM