STREFA UCZNIA

SYCYLIA

To była niezapomniana wyprawa, Sycylia nas zaskoczyła!

Mówiąc nas, mam na myśli uczniów czwartej klasy technikum ekonomicznego w ZS im. bł. ks. Piotra Dańkowskiego w Jordanowie, którzy po rocznej pracy w szkolnej spółdzielni i dofinansowaniu z osiagniętych zysków, mogli zrealizować marzenie o wspólnej wycieczce oraz opiekunów-nauczycieli.

Sycylia jest piękna i egzotyczna! Jak inaczej myśleć o wyspie, która przywitała nas śródziemnomorską pogodą, a oprócz kąpieli słonecznych zaoferowała wody Morza Jońskiego? Codziennie rano zachwycaliśmy się widoczną z okien hotelu nieśmiało dymiącą Etną, której prawdziwe rozmiary i niewyobrażalny krajobraz mogliśmy zobaczyć, wspinając się na jej kratery-dzieci. A u podnóża wulkanu mieliśmy na wyciągnięcie ręki „rajskie drzewa”, którym niewątpliwie służy wulkaniczna gleba.

W drodze do Palermo przekonaliśmy się również, że środkowa Sycylia o tej porze roku to kraina przypominająca wyschnięte i górzyste tereny dzikiej Afryki, a wszystkie drogi prowadzą do portu i na kamienną plażę.

Niezwykłe i zdumiewające jest jednak to, że każde z miast i miasteczek, jakie zwiedzaliśmy (Palermo, Taormina, Syrakuzy, Cefalừ) ma historię sięgającą VII – V w. p.n.e, było kolonią grecką, rzymską, przetrwało najazd Normanów, Wandalów czy Gotów. A burzliwe wydarzenia wielkiej historii kształtowały architekturę tych miejsc, dlatego na Sycylii łączą się kultury – arabska, grecka, bizantyjska, normandzka, a o starożytnej świetności wyspy świadczą doskonale zachowane teatry, świątynie, pałace.

Po przeprawieniu się przez Cieśninę Mesyńską na Półwysep Apeniński, rozpoczęliśmy drugą część wycieczki. Złożyło się na nią zwiedzanie Werony – miasta kochanków Romea i Julii, Rzymu oraz wizyta w Watykanie. Tak jak na Sycylii, także w tych miejscach każdy z uczestników miał swój wymarzony cel podóży; w Weronie niektórzy zwierzali się Julii ze swych uczuć, inni wpatrywali się w zamyślonego Dantego, albo po prostu chłonęli atmosferę uwiecznionego przez Szekspira miasta. Dla niektórych uczestników wycieczki celem był Watykan z bazyliką i grobem papieża, czy zbiory Muzeum Watykańskiego. Antyczne budowle Rzymu i renesanowe arcydzieła wielkich twórców nie pozostawiły żadnej wątpliwości, że miano wiecznego miasta jest słusznie zarezerwowane dla stolicy Italii.

Dorota Szklana

 foto galeria: http://www.zsdjordanow.iap.pl/pl/sycylia/

powrót do listy aktualności